Čepele vykovány do požadovaného tvaru. Žlábky větších rozměrů jsou kované, jemné ůzké žlábky se musí brousit stejně jako v minulosti. Kovové součásti a čepele se dobrušují na brusných prostředcích jemné zrnitosti aby se dodržel historický vzhled. Nepoužívám leštění do vysokého lesku. Hlavice jsou svařeny ze dvou kusů kovářským svařováním a otvor je vyražen. Záštita je vykována a jsou naseknuty zářezy pro ostří a hřbet, celá záštita je vykována a dobroušena tak aby měla učritou vůli pro naražní na trn. Hlavice je na trna nýtována za tepla. Na jílec se přilepí dvě dřevěné destičky vydlabané tak aby rozpíraly hlavici a záštitu. Poté se vybrousí na požadovaný tvar. Úprava jílce záleží na zvyklostech doby nebo provedením na originálu. Je možné například použít mořené dřevo, omotávku lněným porvázkem s následným potažením kůží, nebo samotné potažení kůží. Pro jílce používám nejvíce jehněčí a kozí kůži.
Pochvy jsou vyrobeny ze dřeva kůže nebo plátna. Dřevěné jádro pochvy se přesně vydlabe. Čepel nesmí být volná aby nevypadla i po delším používání, ale na druhou stranu se musí dá dobře vytasit. Po různých zkušenostech jsem se rozhodl používat smrkové dřevo nebo překližku na více namahané pochvy šavlí.
Doplňky jako řemení záchytná oka, háčky na šavle přezky a jiné věci vyrábím po dohodě. Pro potažení používám lněné plátno, ovčí nebo telecí kůži.